Hat rendőri és négy büntetés-végrehajtási intézményt járt végig az Európa Tanács kínzás és embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés megakadályozásáért felelős bizottsága (CPT) még tavaly áprilisban. A tapasztalataik alapján elkészített jelentést most tették közzé.
A CPT a legtöbb helyen azt tapasztalta, hogy előfordul szóbeli vagy fizikai bántalmazás, amely a fogva tartottak beszámolói szerint egyes esetekben rasszista indíttatású. Az ET szakértői ezek megakadályozására és felszámolására több ajánlást tesznek. A megállapításokra, észrevételekre és ajánlásokra a kormány kimerítően, több mint 30 oldalon keresztül válaszolt, amelyet az ET szintén közzétett.
A rendőrség létesítményeiben a legtöbben arról adtak számot, hogy a rendőrök megfelelően bántak velük, de a szakértőknek több megkérdezett is arról számolt be, hogy túlzott rendőri erőt alkalmaztak velük szemben elfogásukkor, vagy bántalmazták őket a kihallgatáson, ahol időnként szóbeli bántalmazás is előfordult, olykor rasszista megnyilvánulások formájában.
A kormány válaszából az derül ki, hogy ez utóbbi esetekben megindult az eljárás a felelősökkel szemben, míg az előbbi esetekben később kiderült, hogy a fogva tartottak a jogszerű kényszerítőintézkedést vélték bántalmazásnak.
Külön hangsúlyt kap az az eset, amikor Izsákon két rendőr a vád szerint gyakorlatilag agyonverte az őrizetben lévő Bara Józsefet. Pintér Sándor belügyminiszter ezzel összefüggésben biztosította az ET-küldöttséget, hogy egyedi esetről van szó, amely nem jellemző a magyar rendőri kultúrára, a felelősöket pedig bíróság elé állítják. A CPT ugyanakkor megelőző intézkedéseket sürget, hogy ilyesmi soha többé ne fordulhasson elő ismét.
A szakértők javasolják azt is, hogy a magyar hatóságok hozzanak létre olyan mechanizmust, amely megvédené azokat a tiszteket, akik a kollégáik által elkövetett szabály- és törvénysértéseket bejelentenék, emellett a rasszista megnyilvánulások felszámolása érdekében azt sürgetik, hogy a rendőrség összetétele tükrözze a társadalom sokszínűségét. Kívánatosnak tartanák, ha az orvosok a sértett kérése nélkül is jelenthetnék, ha bántalmazásra utaló sérülésekkel találkoznak. A magyar hatóságok válasza szerint ez a törvényben most is így szerepel, ám ezt alacsonyabb jogszabályi szinten is egyértelművé teszik majd.